Бібліотека вчора і сьогодні

Після часів Київської Русі бібліотека була невід’ємною складовою частиною освіти людства, починаючи зі « шкіл грамоти» при церквах, книгозбірень Острозької та Києво – Могилянської академій, братств, перших університетів, товариств грамотності і навчальних закладів різних типів і видів, відіграючи значну роль в укладенні фундаменту інтелекту нашого народу.
      І починаючи розповідь про створення, становлення та розвиток бібліотек, треба сказати, що історія бібліотеки нерозривно пов’язана не тільки з освітою, а й з історією села, з розвитком суспільства, з видатними особистостями, які дбали про розвиток освіти та створення бібліотек.
   Я працюю в сільській мальовничого села Вишенька.
  
Історія нашої бібліотеки йде датується 30 – ми роками. В будинку священика Кметовича, в паралельні кімнаті з клубом, в 1934 році була відкрита перша хата – читальня.
Завідувала нею по сумісництву зав. клубом Величко Тетяна Павлівна. Фонд бібліотеки складався із книг даних бібліотеці з Уланова (колишній районний центр), а частину книг і газет зносили люди.
   Книг було мало. Зроблено було кілька дерев’яних стелажів. Читачів було багато, всім було цікаво про що пишуть в газетах та в книжках.  Але письменного населення була більша половина, от і сходилися після важкого трудового дня до бібліотеки селяни, розміщалися хто де , і Тетяна Павлівна читала їм в слух книжки і новини з газет. Так і проходили читацькі вечори у Вишеньківській хаті – читальні. В війну будинок згорів, але  книги та газети людям вдалося зберегти.
  Після війни, коли побудували  приміщення контори колгоспу, в одній із кімнат відкрили бібліотеку. Збереженні книги були повернуті.
Завідувала бібліотекою Коса Ольга Дем’янівна, жителька села Малий Острожок.
  В 1959 році бібліотеку переносять в новозбудований клуб. Коса О. Д. міняє місце проживання на місто Донецьк, де працює викладачем Донецького університету. На її місце приходить працювати зав. бібліотекою Шпиталенко Галина, яка працювала на цій посаді до 1971 року. Наступним бібліотекарем
У Вишеньківській сільській бібліотеці була Газіна Євгена Сергіївна. Постійно поповнювався книжковий фонд, працював гурток вишивання при бібліотеці.
Євгена Сергіївна, в міру своїх обставин,  переходить  працювати бібліотекарем в шкільну бібліотеку.
   В 1980 році бібліотека перейшла в приміщення сільської ради, завідуючою стала Снігур Валентина Леонідівна.
  Бібліотечно – бібліографічний фонд бібліотеки складався з алфавітного та систематичного каталогів, був непоганий для тих часів довідковий фонд; різноманітні енциклопедії, довідники, словники.
  Бібліотека співпрацювала з школою, сільським клубом. Проводилися в школі ранки, свята книги та книжкові виставки.
Валентина Леонідівна працювала до 2007 року, поки хижа смерть не вирвала її з цього життя.
   В березні місяці 2007 року бібліотека перейшла до рук завідуючої Гуменюк Наталії Миколаївни, яка працює в даний час.
Вишеньківська сільська бібліотека знаходиться в центрі села, в одній будівлі з сільською радою, але немає окремого входу.  Займає дві просторі кімнати;  одна кімната для
збереження фонду площею 24 м. кв., в другій  - розмістився абонемент, нові надходження літератури та періодики і Інтернет – центр, кімната займає площу 30 м. кв.
Інфраструктуру села складають клуб, школа, дитячий садочок, чотири продуктові магазини, один
– промисловий, фельдшерсько – акушерський пункт, приватні підприємства, що дуже зручно для односельців, адже вирішуючи свої буденні проблеми, кожен може заодно і відвідати бібліотеку, поміняти книгу, посидіти в Інтернеті, поспілкуватися з рідними, які проживають в різних куточках землі, дізнатися про останні новини.
      Хоч приміщення бібліотеки займає невелику площу, але вражає своїм оформленням. В бібліотеці чисто, тепло затишно і світло. Працює бібліотека за розкладом, який зручний для її мешканців.
         В 2011 році бібліотека працювала на забезпечення інформаційних потреб користувачів, на допомогу всебічному розвитку особистості, організацію відпочинку і дозвілля громади села з використанням всіх наявних ресурсів бібліотеки.
   
   На сьогоднішній день склалися дружні відносини з органами місцевого самоврядування та користувачами. Реалізація основних завдань бібліотеки здійснювалась до вимог законодавчих та нормативно – директивних документів, указів Президента України, національних та регіональних програм, наказів керівних органів галузі культури.
    З метою впровадження сучасних інформаційних технологій у бібліотечну справу, створення можливостей для користувачів доступу до ресурсів  мережі Інтернет, бібліотека включилася  до участі в конкурсі «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету» за програмою «Бібліоміст», і стала переможцем конкурсу.  На сьогодні в бібліотеці відкрито Інтернет – центр на чотири робочих місця. За три місяці роботи Інтернет – центру при бібліотеці,  Інтернет – центр відвідали понад  600 користувачів, видано 21 довідка, надано 10 консультацій користувачам.
Вишеньківська сільська бібліотека  сьогодні – центр дозвілля громади села з книжковим фондом 5658 примірників документів, в тому числі книг – 5427 примірників. Книжковий фонд доповнюють періодичні  видання, яких надійшло 11 примірників.
     В 2011 році до бібліотеки надійшло 102 примірники, в т.ч. книг – 58, на суму 1216 грн. 30коп.

  Джерела надходження:
за бюджетні кошти   33 прим. на суму 486.30
кошти с/р                   3 прим. на суму 102.00
         спонсорські кошти    22прим. на суму 628.00
  
Фонд бібліотеки поповнився новими книгами з історії України, екології, художніми творами, програмною літературою, краєзнавчими та дитячими виданнями.
       Популярним серед односельців і цінним доповненням до основного фонду є друге, досконаліше видання книги педагога – земляка, нашого сільського краєзнавця Криворучка М.П. «Вишенька. Історія села.», де зібрані матеріали та документи з життя односельчан глибокої давнини і до сьогодення. Ця книга, подарована краєзнавцем в бібліотеку, є корисним джерелом для учнів, студентів, вчителів, для написання рефератів, курсових, для виховання підростаючого покоління, для пізнання свого коріння з глибини століть.
        Нова література широко використовується в роботі бібліотеки – при оформленні книжкових виставок, тематичних полиць, переглядів, проведенні бібліографічних оглядів і привертає увагу користувачів.
     Принцип орієнтації на користувача – головний у бібліотечному обслуговуванні. Протягом року бібліотека обслужила 505 читачів, з них 105 осіб юнацтва, 84 – діти. Книговидача становить – 9115 прим. В т.ч. 2510 – дітям. Українською мовою видано – 7113 книг, рос. – 2002 книги. Довідок видано – 19.
       Викликають інтерес мешканців села оформленні в бібліотеці книжкові полички краєзнавчої тематики, на екологічну тему, про війну, тематичні полиці для дітей: «Святе як хліб моє рідне село», виставка української вишивки «Співає кольорами полотно», подарованої бібліотеці вдячними читачами, «Я казка чарівна, дитинства царівна», «Робимо диво своїми руками», «Світ моїх захоплень», «Новинки в книжковому морі», «Періодика – провідник у світі інформації», книжкові виставки такі як «У царстві фауни і флори», «Поки сонце в небі світить, тебе Тарасе не забуть», «Ми роду козацького діти, землі української цвіт», «Людина поетичного, емоційного і щирого слова», до ювілею Лесі Українки. Протягом року всі виставки міняються відповідно до календаря знаменних та пам’ятних дат.
Підвищеним інтересом у читачів користується стенд «Бібліотека інформує», де представленні матеріали органів місцевого самоврядування, папки – досьє з матеріалами земельної реформи, працевлаштування, соціального забезпечення, проблеми села. Вишеньчани мають змогу ознайомитися з рішеннями сесій та виконкомів сільської ради, з депутатами знайомить односельчан папка «Знайомтесь – ваш депутат», де розкрито їх біографічні дані.

   В бібліотеці організований стенд приурочений війні в Афганістані   «І пам'ять серці і вічний смуток», біля якого проходять уроки мужності, зустріч з воїном – афганцем, стенд приурочений Герою Радянського Союзу Поліну О.В., який загинув за наше село, де щорічно проходить хвилина пам’яті в день його загибелі, чим  звертаємо увагу молодого покоління на популяризацію літератури про Велику Вітчизняну війну.
      Бібліотека бере активну участь у районних конкурсах.
У 2011 році проходив районний конкурсі «На крилах Лесиних пісень», в якому взяли участь читачі нашої бібліотеки. 

     
Робота бібліотеки різноманітна. У співпраці з педагогічним колективом школи та учнями до знаменних дат нашої держави я проводжу різноманітні заходи. Протягом  2011 року проводились екскурсії по бібліотеці учнів 1-4 класів «Подорож по країні читання», «Про книгу та бібліотеку», з загадками та конкурсами,ранок до  Шевченкових днів  «Шевченкове слово в віках не старіє», свято української вишивки «Співає кольорами полотно», ранок до Великодніх свят «Під дзвони Великодні хай ваша доля квітне», до дня вчителя ранок «Вчителю рідний мій»,  «Мово моя – душа України», до свята української писемності та мови, до свята Миколая ранок «Він вночі мандрує, сном і казкою чарує».  Не менш цікавими були зустрічі з вихованцями табору «Фантастик» при Вишеньківській ЗОСШ 1- 111 ст., вечір зустрічі з воїном – афганцем, зустріч з ветераном Великої Вітчизняної війни Гуменюком І.М.,брала участь у вшанування пам’яті жертв голодомору 26 листопада.
    Великою подією в 2011 році стало урочисте відкриття Інтернет – центру в бібліотеці.
   При бібліотеці працює гурток «Друзі бібліотеки». Дуже цікаво працювати з гуртківцями.  Вони з задоволенням беруть участь у всіх масових заходах, активні помічники бібліотекаря.
Вишеньківська сільська бібліотека приймає активну 
участь у всіх масових заходах, які проходять за її межами. Приймала активну участь у зустрічі Нового 2011 року, була господинею на українських вечорницях, у святковому концерті присвяченому дню 8 – го Березня, участь в святковому мітингу - реквієм до дня Великої Перемоги,
у покладанні квітів та вшануванні пам’яті  воїнам – односельця в день скорботи, 22 червня, на купальських гуляннях, участь у святковому концерті приуроченому 20 – й річниці незалежності України.
         В 2010 році закінчила Тульчинське училище культури. Стаж роботи п’ять років.
         Робота бібліотеки рекламується на сторінках районної  газети «Життєві обрії» та обласної газети Вінниччина».
     За вагомий внесок у соціально – економічний розвиток регіону та з нагоди 20 – ї річниці незалежності України мій портрет занесено на районну дошку пошани.
     Я дуже вдячна керівництву районної бібліотеки за високу довіру виявлену мені, хочу запевнити, що сподівання ваші я оправдаю, прикладаючи до цього максимум зусиль.
Історію села записала:
 Зав. бібліотекою с. Вишенька
 Гуменюк Наталія Миколаївна.

Криворучко.М.П.  Вогник культури на селі/ М.П.Криворучко// Життєві обрії.-2008.- 26 верес.(№36).- С.2.
Нагорний,Ю. Вишеньчанам є чому радіти/О.Кулик// Життєві обрії.-
2011.- 30 верес. (№40).- С.5.
Кулик,О. Хранительки знань  /Ю.Нагорний// Вінниччина.-
2008.- 2 жовтн. (№74).- С.2
Криворучко,М.П. Вишненька на перехресті  віків/ М.П.Криворучко,
В.М.Криворучко. – Хмельницький, - 2088. – 198с. – іл.


1 коментар: